Nauka języka angielskiego,  Psychologia w nauce języka,  Samodzielna nauka angielskiego

10 sposobów na naukę angielskiego, które pomogą Ci wskoczyć na wyższy poziom

Nauka języka angielskiego wcale nie musi być długim i żmudnym procesem. Czasami wystarczy jedynie systematyczność i poświęcenie chwili dziennie na angielski, aby zobaczyć upragnione efekty. I pamiętaj, pierwsze dni nauki są kluczowe! To właśnie wtedy kształtujesz nawyk i to właśnie te dni mogą być najtrudniejsze. Jeśli jednak uda się przez nie przebrnąć, później powinno już być o wiele łatwiej 🙂 Poniżej zebrałam 10 pomysłów na samodzielną naukę, która nie zajmie Ci więcej niż 20 minut dziennie.

1. Czytaj krótkie teksty

Tu świetnie sprawdzi się książka: “Good Night Stories for Rebel Girls” – jest to zbiór krótkich (maksymalnie jednostronicowych) tekstów o ciekawych i inspirujących kobietach, język w nich użyty jest stosunkowo prosty, chociaż trafiają się też smaczki 😉 Jeżeli takie historie Cię nie porywają, może przyjemniej będzie Ci się czytało newsy, np. z tej strony: BBC News – wystarczy chociaż jeden dziennie. 10 minut roboty i gotowe!

2. Podcasty

Słuchaj krótkich, ale ciekawych podcastów, na przykład: “6 minute English” od BBC Learning English. Podcasty mogą dotyczyć dowolnie wybranej tematyki, najlepiej takiej, która żywo Cię interesuje, wtedy o wiele łatwiej będzie utrzymać motywację. Ja np. uwielbiam psychologię i moim ostatnim odkryciem jest podcast: „PsychCrunch” dostępny na Spotify.

3. Mów do siebie! 

Powtarzaj nowe słówka, układaj myśli w głowie po angielsku oraz mów do siebie, gdy się uczysz. Dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej “przełączyć się” na myślenie po angielsku w trakcie prawdziwej rozmowy, a to z kolei pozwoli Ci nabrać płynności w mówieniu, ponieważ nie będziesz musiał/a tłumaczyć każdego zdania z języka polskiego na angielski.

4. Shadowing Practice

Jeśli chcesz popracować nad swoją wymową, doskonałym pomysłem będzie zastosowanie shadowing practice. Metoda ta polega na powtarzaniu zdanie po zdaniu wypowiedzi mówiącego. Dzięki niej trenujesz zarówno wymowę poszczególnych słówek, jak i ich brzmienie razem w zdaniu oraz intonację. Zdania możesz powtarzać oglądając (i stopując w wybranych momentach) fragmenty wybranego serialu, ale są także specjalnie dedykowane do tego celu filmy na YouTube, jak na przykład ten, który serdecznie Ci polecam: British English Pronunciation: Shadowing Exercises

5. Ucz się z piosenek! 

Do tego celu szczególnie polecam stronę: Lyrics Training (znajdziesz tam świetną grę do nauki języka angielskiego).

6. Ćwicz gramatykę online

Moja ulubiona strona do powtórek gramatycznych to: Test English. Znajdziesz tam zagadnienia gramatyczne podzielone ze względu na stopień zaawansowania, objaśnienia oraz zestawy zadań. Są tam także materiały do watchingów, listeningów i readingów, więc nie pozostaje nic innego jak tylko śmiało korzystać!

7. Ucz się słówek z map myśli

Już dawno minęły czasy, kiedy trzeba było wkuwać listę słówek przetłumaczonych na polski. Teraz królują graficzne pomoce naukowe, na przykład mapy myśli, czyli świetnie opracowane grafiki tematyczne wraz ze słownictwem. Możesz je znaleźć np. w książce: “Angielski. Mapy językowe”, a także po prostu wpisując wybrane zagadnienie w Google Grafika, jest ich tam niezliczone ilość 🙂

8. Oglądaj filmiki na YouTube

Na wyższych poziomach świetnie sprawdzą się na przykład te z BBC Ideas lub TED-Ed. Oczywiście obowiązuje taka sama zasada jak przy podcastach – wybierz po prostu coś, co Cię ciekawi. Jeśli zaś dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem angielskim, rozważ “Peppa Pig” oraz mojego ulubionego: “Crawford the Cat”

9. Poświęć choćby 5-10 minut dziennie na angielski

Ustal plan według którego będziesz działać. Możesz wybrać kilka dni w tygodniu (lepiej więcej niż mniej ;)), w których poświęcisz chwilę na naukę angielskiego wykorzystując jedną z powyższych metod. Częste otaczanie się językiem jest niezbędne, jeśli chcesz wskoczyć na wyższy poziom. 

10. Nie uciekaj, kiedy ktoś chce rozmawiać z Tobą po angielsku

Zdarzyło Ci się kiedyś zmykać na widok turysty wyraźnie idącego w Twoją stronę z zamiarem zadania Ci (o zgrozo) jakiegoś pytania? Następnym razem postaraj się zatrzymać swój wypracowany przez ewolucję odruch ucieczki w sytuacji potencjalnie zagrażającej 😉 Turysta nie gryzie i prawdopodobnie niewiele go obchodzi czy użyjesz Past Simple czy Present Perfect Simple w zdaniu i czy wypowiesz słowo odpowiednio je akcentując 🙂 Najważniejsze jest, abyście byli w stanie się porozumieć (nawet jeśli miałoby to się po części odbyć poprzez gestykulację!). I pamiętaj, że ludzie płacą grube pieniądze za możliwość porozmawiania z Native Speakerami, więc nie marnuj więcej tak wspaniałej okazji!

To już wszystkie sposoby, którymi chciałam się z Tobą dziś podzielić 🙂 Jestem niezmiernie ciekawa, czy uda Ci się wprowadzić którąś z tych technik w życie, a może już je stosujesz? Koniecznie daj mi o tym znać komentarzu! 

Happy learning!
Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top