Psychologia w nauce języka

Mówimy po angielsku – jak uczyć się języka efektywnie korzystając z materiałów online

Dziś chciałam podzielić się Wami paroma pomysłami na efektywną naukę. Na początek, przykład tego, jak nauka angielskiego wyglądała kiedyś. Podręcznik z rozmówkami plus zestaw kaset, walkman i lecimy!  Przejrzenie tej książki wzbudziło we mnie kilka refleksji. Zbyt rzadko doceniam różnorodność metod nauki jakie są teraz dostępne. Oczywiście korzystam z przeróżnych form, staram się aby zajęcia były jak najbardziej angażujące, ale niezbyt często świadomie doceniam to, że kurs angielskiego może być nie tylko pożyteczny, ale także może być świetną zabawą dla mnie i dla moich Kursantów. Poniżej zestaw aktywności i materiałów bez których nie wyobrażam sobie zajęć czy to stacjonarnych, czy online:

1. Watching – to chyba jedna z moich ulubionych form, szczególnie gdy mam do wybranego filmiku (zazwyczaj są to TedEd, Peppa Pig, Forbes) przygotowaną graficzną notatkę ze słówkami, którą moi Kursanci poznają przed obejrzeniem filmu.

2. Gramatyka przedstawiona na kolorowych notatkach, gdzie zdecydowanie staram się unikać formy linearnej (objaśnienia w punktach z książki na zdjęciu raczej by się u mnie nie sprawdziły). Gdy podstawy są już opanowane, przechodzimy do praktyki, czyli np. do zadania gramatycznych online, które cenię szczególnie, jako pracę domową, ale także wykorzystuję w trakcie zajęć, szczególnie teraz, kiedy odbywają się one w formie online.

3. Ilustracje. Inną formą, która świetnie się u mnie sprawdza, są grafiki z zadaniami w formacie pdf, które Kursanci mogą edytować i odesłać do mnie uzupełnione.

4. Nieograniczony dostęp do seriali i filmów anglojęzycznych. Ulubiony serial ,,in English” to zdecydowanie lepsza opcja niż niegdysiejsze kasety z rozmówkami (jak wyżej np. o kominku).

5. Artykuły i e-booki dostępne online, dzięki którym mogę wybrać tematy najbardziej dopasowane do zainteresowań Kursanta i nie jesteśmy skazani jedynie na podręcznik.

6. Dostęp do piosenek, które podsyłam Kursantom, jak tylko skojarzę, że występuje w nich słówko, o którym rozmawialiśmy w trakcie zajęć.

7. Pomoce naukowe, strony takie jak LyricsTraining czy Nearpod, które zdecydowanie ułatwiają pracę i stwarzają multum możliwości dla nauczania online.

Myślę, że śmiało można powiedzieć, iż jedynym co może nas teraz ograniczać, jest nasza wyobraźnia!

Owocnej nauki!

Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top