Materiały,  Nauka języka angielskiego,  Psychologia w nauce języka

Watching: Critical thinking

Myślenie krytyczne jest niezwykle ważne w dobie social mediów i zalewających nas informacji, w tym także fake newsów. Wbrew nieco niejasnej na pierwszy rzut oka nazwie, nie sprowadza się ono wcale do narzekania na wszystko, co jest dookoła nas. Jest to niezwykle ważna umiejętność, nad której zdobyciem ludzie powinni pracować. Myślenie krytyczne pozwala nam między innymi na odsiewanie prawdziwych informacji, od tych, którym do prawdy daleko. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dostrzec różne aspekty danej sytuacji i wyjść poza schemat myślenia, którym posługujemy się na codzień. Sam prof. Edward Nęcka zdefiniował myślenie krytyczne jako rodzaj myślenia realistycznego, którego celem jest ewaluacja docierających do nas informacji, rzetelna oraz realistyczna ocena różnych aspektów aktywności intelektualnej człowieka.

Niestety nasze mózgi uwielbiają krótkie i szybkie rozwiązania, myślenie krytyczne wymaga zaś czasu i energii, dlatego też jest to umiejętność, którą warto po prostu trenować, bo nie przychodzi ona ot tak, po prostu.

Poniżej znajdziecie handout, w którym czeka na Was opracowany watching, którego głównym tematem jest właśnie myślenie krytyczne. Jest tam grafika ze słownictwem do wspólnej z lektorem, lub samodzielnej pracy. W dalszej części znajdują się zadania dotyczące konwersacji oraz słownictwa.

Handout: Five simple strategies to sharpen your critical thinking – BBC Ideas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top